Monday, February 25, 2013

Kate Spade New York: Things We LoveThings We Love is a great book which I got as a present from my husband. It's not a book which you read, but you admire each page. Photographs are beautiful and so inspiring.

Things We Love jest wspaniałą książką, którą dostałam w prezencie od mojego męża. Nie jest to książka do czytania, ale raczej do podziwiania. Zdjęcia w niej są piękne i bardzo inspirujące do pracy.


Moreover, I love similar things as presented in the book:) I must also say, that the book is designed in a nice way, with gold edges and bright pink cover. I like the fonts which are used in the book. To be honest I browse through it every day and I can'r get enough!

Co więcej, uwielbiam podobne rzeczy do tych, pokazanych w książce:) Muszę przyznać, że książka jest ładnie zaprojektowana i wydana, ze złotymi brzegami i jaskrawo różową okładką. Podobają mi się też czcionki użyte w książce. Mówiąc szczerze, codziennie ją przeglądam i nie mam dość!


11 comments:

 1. Wow! I really need to get this book. It looks absolutely inspiring!
  xo Deanna | Curly Adventures

  ReplyDelete
  Replies
  1. It is fabulous and as I wrote in the post - I can browse through it every day and always something different catches my eye:)

   Delete
 2. That looks like such a beautiful book...I definitely have to check that out!

  ReplyDelete
 3. I've heard so much about this book! Too bad it's so expensive.

  ReplyDelete
  Replies
  1. I got mine as a gift but I saw it half price on Amazon:)

   Delete
 4. Love Kate Spade. We will be checking out this book shortly! Thanks for sharing! Xo, M&K

  ReplyDelete
 5. rozejrzę się za tą ksiażką przy okazji pobytu w Londynie, wygląda super! naprawdę tylko przeglądać, natychać się i ładować baterie pięknymi zdjęciami i kolorami!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Warto poszukać, na amzonie była za połowę ceny ostatnio. W Londynie ładuję baterie w Tate Modern - uwielbiam to miejsce! Zawsze mnie czymś zaskoczy, zawsze spędzam tam godziny i zawsze chcę wykupić połowę sklepu z pamiątkami:)))

   Delete
 6. Wow that looks like a great source of inspiration! Thanks for sharing!

  ReplyDelete