Friday, December 14, 2012

Meet Daria - Poznajcie Darię
I met Daria a few years ago and I immediately got inspired by her art. She is keen on painting, sewing and making ceramics. Her apartment is filled with soft cloths, laces and handmade containers. What's even more important, it's filled with good spirits and passion for everything handmade. When you ask Daria about her works, she eagerly talks about them and it's wonderful to see her zest for art.

Poznałam Darię parę lat temu i jej sztuka od razu mnie zainspirowała. Daria uwielbia malować, szyć i lepić z gliny. Jej mieszkanie jest wypełnione miękkimi tkaninami, koronkami i ręcznie robionymi pojemnikami. Co nawet ważniejsze, mieszkanie jest wypełnione pozytywną energią i pasją do wszystkiego, co jest ręcznie robione. Gdy zapytać Darię o jej prace, chętnie o nich opowiada i aż miło patrzeć na jej fascynację sztuką. What do you prefer doing in your free time?

I spend every free moment working on my art. I try to take advantage of every free minute I have. It often happens that I work late at night as I am totally absorbed by my projects. Fortunatelly I have flexible hours at my work so I can adjust my timetable to suit my needs.
I love making more or less functional things for my house and interior decorations. Ceramics, sewing and painting are my great passions.

Kiedy masz czas, czym najbardziej lubisz się zajmować?
 

Na moje hobby staram się poświęcać każdą wolną chwilę. Kiedy tylko mam czas dla siebie, staram się go wykorzystać do ostatniej minuty. Zdarza się, że wykonuje dany projekt do późnej nocy, gdyż pochłania mnie on bez pamięci. Na szczęście moja praca zawodowa umożliwia mi realizację swoich zainteresowań, gdyż sama ustalam godziny swojej pracy co pozwala mi na swobodne żonglowanie czasem.
Uwielbiam tworzyć bardziej lub mniej funkcjonalne :) rzeczy do domu, dekoracje wnętrz. Moją pasją jest ceramika, szycie, lubię tez malować.Do you have a lot of your own designs at home?

I think so. Starting with small details and ending with much bigger things. There are different kinds of bowls, cushions and pillows, bathroom ceramics and furniture handles. I also have furniture renovated by my husband. I love surrounding myself with things that I made or which were created by my friends - such things have more positive energy.

Czy masz w domu dużo rzeczy swojego projektu?
 

Myślę, że tak. Począwszy od małych detali, a zakończywszy na znacznie większych przedmiotach. Są to różnego rodzaju miski, poduszki, pojemniki do kuchni, ceramika do łazienki,  gałki do mebli,  są to także stare meble,w które mój mąż dzięki różnym technikom przeróbki potrafi tchnąc nowe życie. Lubię otaczać się przedmiotami, które sama stworzyłam, lub ktoś z moich bliskich, myślę, że takie rzeczy mają zupełnie inną energie.


Can you describe your ideal home?

I've always had it in my heart and mind. I would like it to be simmilar to my grandmother's house where I used to spend my holidays when I was a child. Unfortunatelly it isn't there any more, but it's still in my heart and it keeps inspiring me. My dream house is cosy, not too big, it's a wooden house near a forest somewhere in the countryside. I would like it to be cosy with a fireplace and wooden furniture and floors. I love wood as it's a natural resource with a great smell and characteristic sound. I would fill it with handmade things, nice cloths and things with soul. I would also like to have many animals there, and what's more important, people who I love as I believe that home is created not by things but by people.

Jak wyglądałby twój dom marzeń?
 

Jest w mojej głowie i sercu od zawsze :) Na pewno chciałabym, żeby choć trochę przypominał dom mojej babci , w którym spędzałam wakacje będąc dzieckiem, chociaż już go nie ma, jest nadal w moim sercu i do tej pory mnie inspiruje. Dom moich marzeń to niewielki, przytulny drewniany domek pod lasem, na wsi. Chciałabym, aby wnętrze było ciepłe i przytulne, kominek, drewniane meble i podłogi. Lubie drewno, gdyż jest naturalnym surowcem, uwielbiam jego zapach i charakterystyczny trzask drewnianej podłogi gdy się po niej chodzi. Poza tym dużo rękodzieła, przytulnych tkanin i przedmiotów z duszą. No i dużo zwierząt i ludzi, których kocham ... w nim, bo jak wiadomo dom to nie tylko przedmioty, tworzą go ludzie :)


What would you change in your current house?

In my current home? Well, it's not mine:) But all the things inside are mine and I wouldn't change them. It took me some time to give a personal touch to its interior. Now it's almost as I want it to be. As I mentioned before, one day I would like to move to a wooden country house near a forest:)

Co zmieniłabyś w swoim domu?

W moim obecnym mieszkaniu hmmm... na pewno to, że przede wszystkim nie jest moje:)) Ale rzeczy znajdujące się w nim tak i ich na pewno nie zmieniłabym. Troszkę to trwało, zanim udało się nadać temu wnętrzu charakter, wiec teraz jest prawie takie jak sobie go wyobrażałam.Jeżeli miałabym coś zmienić to wiadomo wolałabym, jak już wcześniej wspomniałam, żeby był drewnianym domkiem na wsi i mógłby pachnieć lasem:)


What inspires you?

As I've just told, my greatest inspiration is my grandmother's house and it will be important for me forever. I'm also inspired by nature, people and the world around me. I also like browsing through "Weranda Country" magazine which is often very inspirational. I usually can't sleep till late because I come up with most ideas in the evening. I try to write down all of them because I don't want to forget any ideas. 

Co cie inspiruje ?

Jak już wcześniej pisałam, moją inspiracja od zawsze jest dom w, którym pozostała cząstka mnie i on będzie mnie inspirował już zawsze. Poza tym wszystko co mnie otacza, natura, ludzie, świat. Lubię tez przeglądać WERANDĘ COUNTRY, to czasopismo bardzo często bywa źródłem mojej inspiracji. Najczęściej mnóstwo pomysłów przychodzi mi do głowy wieczorem, wtedy długo nie mogę zasnąć i staram się wszystko zapisywać, bo jak wiadomo pamięć bywa ulotna.


What's the most diffcult thing about being an artist?

First of all, I should be asked if I consider myself being an artist?
I think I'm an artist because an artist is a sensitive person - I consider myself to be even too sensitive. It's diffcult sometimes because in today's world sensitivity is often more of a disadvantage. That's why I believe that each artist has his or her own world in which they live and create. Artist's works reflect that individual world. An artist is more sensitive to beauty, nature, smell and touch. He or she can notice things which others would ignore. I also think that the main idea of art is to show people the world which the artists see through their imagination.

Co jest najtrudniejsze w byciu artystą ?
 

Po pierwsze warto zadać sobie pytanie czy za takiego się uważam ?
Myślę, że tak, bo artysta to przede wszystkim człowiek wrażliwy, a ja mam tej wrażliwości, aż za nad to, i to niestety często bywa trudne, bo wrażliwość w dzisiejszym świecie bardzo często przeszkadza, a nie pomaga. Dlatego myślę, ze każdy artysta ma jakiś swój świat, w którym żyje kiedy tworzy, a jego dzieła są jakby lustrzanym odbiciem tego świata. Artysta odbiera świat zmysłami, jest bardziej wrażliwy na piękno, naturę, zapach, dotyk.... potrafi zauważyć coś wobec czego inny przechodzi obojętnie , a chyba w sztuce właśnie o to chodzi, żeby pokazywać ludziom to co jest widziane oczami naszej wyobraźni.2 comments:

 1. Wspaniale.. jest oglądać takie świetne rzeczy , drobiazgi..przedmioty.. dziewczyna - Daria też prowadzi bloga ?
  Pozdrawiam !

  ReplyDelete
  Replies
  1. Niestety Daria jeszcze nie ma bloga, ale wiem, że planuje uruchomić. Jak tylko się pojawi w sieci, to dam znać na Esiku:D

   Delete